Обладнання для водойми. Скільки і якого обладнання потрібно для одного ставу?
У більшості штучних садових водоймах потрібно встановлювати спеціальні технічні пристрої. Якщо штучний ставок не обладнати необхідною технікою, то він швидко перетворитися в каламутне болітце.
Фільтри для ставка.
Фільтри очищають воду, яка проходить через них. Для їх роботи потрібен насос. Фільтр з насосом і ультрафіолетовою лампою ( УФ-стерилізатором) складають фільтрувальну систему. Збираючи ( купуючи) фільтрувальну систему , передусім необхідно орієнтуватися на обсяг водойми, наявність зон регенерації, наявність риби у водоймі.
Вода повинна проходити через фільтр раз в десять годин. Тому продуктивність фільтрувальної системи повинна бути більше ніж половина обсягу садового озера. У дуже маленькій водоймі ( наприклад, ставок з пластикою форми), підтримувати чистоту води надзвичайно важко, тому в такому водоймищі необхідно встановлювати фільтр, який буде пропускати через себе весь обсяг води раз в дві години.
Визначаємо об'єм води в ставку.
*-ділення на 2 здійснюватися в тому випадку, якщо глибина вашого ставка не скрізь однакова
Приклад: Довжина ставка - 3 м, ширина - 2м, найглибше місце - 1м.
За формулою (3 х2 х1):2 = 3м3 це відповідає 3000л обсягу ставка.
Крім цього необхідно вибрати одну з двох систем: напірний фільтр проточний фільтр.
Напірні фільтра володіють тим перевагою, що їх можна майже повністю занурити в грунт – в результаті їх практично не видно. Напірний фільтр для ставка може подавати відфільтровану воду вище рівня знаходження фільтра. Воду, яка виходить з фільтра, можна використовувати для створення маленького струмка, для функціонування ставкової фігури або каскадного фонтану. Напірний фільтр укомплектований УФ-стерилізатором.
Конструкція напірного фільтра і схема його роботи представлені на рисунку:
Проточний фільтр для ставка є зовнішнім фільтром. Відфільтрована вода стікає з фільтра вільно вниз. Проточні фільтри встановлюються на березі, вони призначені для водойм більш 10000л.
Проточний фільтр - це багатокамерний фільтр. В проточному фільтрі вода спочатку проходить через секцію механічного очищення, а потім через різні фільтруючі секції біологічної очистки.
Ультрафіолетова лампа для проточного фільтра підбирається і купується окремо. Як правило, на кришці проточного ставка передбачено місце для кріплення УФЛ.
Схема проточного фільтра показана на малюнку:
А - Насос качає підлягає очищенню воду з частинками бруду в зовнішній ставковий фільтр. Насос повинен пропускати через себе частинки бруду не менше 8 мм насос Розташовують по можливості далі від зливу фільтра, що б можна було профільтрувати весь об'єм води в ставку. Потужність насоса вибирається виходячи з обсягу ставка. Можна скористатися таблицею «Підбір насоса і УФЛ для ставкового фільтра».
В -Ультрафіолетовий стерилізатор просвічує проходить через нього воду ультрафіолетовими променями, багатими енергією. Водорості і паростки при цьому гинуть і осідають на фільтрі.
З -Проточний фільтр, завдяки принципу багатокамерності й наповненню цих камер різними фільтруючими матеріалами (фільтруючі губки, биошарики, цеоліт), виконує механічну та біологічну очистку, вловлює органічні речовини.
Ультрафіолетова лампа або ультрафіолетовий стерилізатор води є одним з основних складових фільтраційної системи. УФ - стерилізатор просвічує протікає крізь нього воду інтенсивним ультрафіолетовим світлом, внаслідок цього різко скорочується число збудників хвороб. Ультрафіолетові стерилізатори так само ефективні в боротьбі з водоростями. Стерилізатори вбудовуються в корпус фільтра перед очисними камерами. Під дією ультрафіолету зважені водорості розплавляються і захоплюються зовнішнім прудовим фільтром. Стерилізатори не можуть замінити фільтр, тому що вбивають водорості, але не видаляють їх. Тому УФЛ є лише допоміжним
оснащенням для фільтруючих пристроїв.
Насоси для ставка.
Вибираючи насос для водойми необхідно, насамперед, визначити, яку функцію він повинен виконувати. Для невеликих ставків, можна підібрати насос, який буде одночасно подавати воду у фільтр і на водний каскад ( водну фігурку). У великих водоймах доцільно ставити два насоси: один насос подає воду у фільтрувальну систему, інший для подачі води на водоспад (фонтан). У першому випадку, продуктивність насоса повинна відповідати розміру ставка і продуктивності фільтра. У другому, важливо врахувати висоту, на яку насос здатний нагнітати воду. Висота вимірюється від дзеркала води (не від дна або місця установки насоса)! Висота, на яку насос здатний підняти воду називається напором і вимірюється в метрах.
Вибір насоса для ставка ми приветили окрему статтю, яку можна прочитати за посиланням « Насос для ставка, фонтану, водоспаду. Як вибрати ставковий насос?».
Аератор необхідний для аерації (насичення киснем) води в ставку, з метою створення сприятливих умов існування риби.
Достатній вміст кисню у ставковій воді - необхідна умова для існування мешканців і рослин ставка. Частина міститься в ставкової воді кисню синтезується підводними рослинами. Інша - поступає у воду з атмосферного повітря, що стикається з поверхнею водойми. Тим не менш, у ставковій воді кисню може виявитися недостатньо. Головними причинами цього є висока температура води, невелика глибина водойми, що накопичився на його дні гниє сміття, крижана кромка в зимовий час.
Фонтаны, фильтры и другие устройства способствующие перемещению воды, обогащают ее кислородом, но и их действия может быть недостаточно. Эффективным средством насыщения воды кислородом является аэратор.
Аэратор необходим летом, когда вода под воздействием солнечных лучей нагревается, а растения не вырабатывают достаточного количества кислорода и возникает опасность нехватки кислорода в пруду.
Аэратор крайне необходим в зимнее время, когда пруд покрывается слоем льда, ограничивая поступления воздуха.
Принцип роботи аератора простий. Ставковий аератор – це повітряний насос, який по силіконовим шлангах подає повітря в ставок. Встановлюється аератор на березі водойми. Розрахований на безперервну роботу.
- Освітлення для водойми. Світильники для ставка.За функціональним призначенням світильники для водойм розділені на дві основні групи: підводні світильники, надводні світильники. Світильники для водойм повинні не тільки створювати гарний світловий ефект, але і мати високий ступінь надійності, працювати від джерел живлення з низькою напругою (12-24 В).Повна версія статті
- Фільтраційні системи для водойм - гарантія чистої води.Тільки доглянута водойма може стати прикрасою саду. Щоб вода завжди залишалася прозорою, штучний ставок потрібно обладнати системою фільтрації. Більшість ставкових фільтрів має два способи очищення: механічний і біологічний.Повна версія статті