Ставок в саду з кришталево чистою водою – мрія, чи реальність?
Будівництво природніх плавальних та декоративних ставків на присадибних ділянках стало поширеним явищем. Водойма – це чудове доповнення до благоустрою саду. Вона оживляє ландшафт, в спекотні дні зволожує повітря, створюючи благодатний мікроклімат для людей та рослин.
Звичайно, тільки доглянута водойма може стати прикрасою саду. Проблема з якою стикаються неминуче всі власники штучних водойм – це помутніння і цвітіння води, порушення біологічного балансу.
Спробуємо в питаннях і відповідях розібратись з цією проблемою.
1. Чому порушується біологічна рівновага в ставку і коли ставок потрібно чистити?
Навіть у професійно побудованому ставку може погіршитись якість води. Причин цього багато: невчасно промита фільтрувальна система, багато перегною чи листя на дні ставка, недостатньо кисню, недостатня кількість рослин в зоні регенерації, занадто велика кількість риби, та ( або) передозування кормом.
При порушенні біологічного балансу, виникає необхідність провести чищення ставка.
2. Які є технічні засоби для ставка?
Насос. Насоси служать для циркуляції води. Для подачі води в фільтр, фонтан, водоспад. Детальніше про насоси на сторінці нашого сайту: https://apexland.com.ua/ua/g470967-nasosy-dlya-pruda.
Фільтр. Сучасні фільтри мають три ступені очистки: механічну, біологічну та хімічну. Спочатку вода проходить через фільтрувальні елементи, які затримують самі грубі частинки бруду, далі вода попадає в камеру з спеціальними бактеріями, і відбувається біологічна очистка, в кінці хімічні речовини зв’язують надлишки азоту.
Фільтрувальні системи ( насос і фільтр) повинні бути постійно включеними і фільтрувати воду протягом усього сезону.
УФ – освітлювач. Призначення УФ – обеззараження води та боротьба з плаваючими нитковидними водоростями. Основною причино сильного росту водоростей являється надлишок сполучень фосфору у воді. Вмонтований в фільтрувальну систему УФ при проходженні через нього води, вбиває плаваючі водорості, вони злипаються і краще відфільтровуються. Але, УФ вбиває також корисні бактерії та інші мікроорганізми, тому УФ не можна включати на цілий день.
Використовуйте УФЛ з травня по вересень по годинам:
При сильно забрудненій мутній воді – 12 годин
Забрудненій ( прозора тільки на декілька см ) – 8 год;
Злегка забрудненій воді ( прозора до 50 см) – 4 год;
Чиста прозора вода УФЛ не потребує.
Гарантійний термін роботи більшості УФЛ становить 8000 годин.
Скимер. Скимер очищує поверхню води від плаваючого на поверхні бруду: листя, квіткового пилку, пороху.
Аератор. Аератор для водойми подає в ставок повітря, збагачує воду киснем, який в край необхідний рибам, а також допомагає в розкладанні органічних речовин.
Пристрій для збору бруду з дна водойми. Пристрій для очищення ставка в народі називають «водним пилососом». Докладніше з роботою пристрою можна ознайомитись на сторінці нашого сайту.https://apexland.com.ua/ua/p4629509-ustrojstvo-dlya-ochistki.html.
3. Коли потрібно чистити ставок?
Поширена помилка власників штучних водойм - це капітальне прибирання водойми весно, коли потепліє і вода прогріється.
Багато хто в такий час проводить повну заміну води і масштабні очисні роботи. В результаті такої заміни повністю порушується екобаланс і під весняним сонячним промінням вода починає цвісти, відбувається різкий ріст ниткових водоростей, вода стає мутною.
Капітальні роботи по очищенню водойми краще проводити в кінці сезону. Весною , краще для чисти ставка використовувати технічні засоби, і підмінювати не більше 25 % води..
4. Які хімічні речовини допомагають в догляді за ставком?
Без перевірки та тестування води, жодні хімічні речовини не повинні застосовуватись.
Тести для води показують зміни в її хімічному складі, і тільки по результатам тесту вибирається відповідних хімічний препарат, який використовується в визначеному інструкцією дозуванні.
У боротьбі з нитковидними водоростями добре себе зарекомендували препарати «Saralin Plus». ZOOFUX Professiona, Algenstopp.
Хімічні препарати для ставка – це підтримуючі засоби. Препарат для знищення водоростей дієвий тільки при незначному помутнінню води, при бурхливому і різкому розмноженні потрібно приймати комплексні міри.
5. Декілька слів про регенераційну зону і рибу в ставку.
Берегова лінія з болотистими рослинами повинна складати не менше 30% площі ставка. Важливо атако ж наявність плаваючих рослин ( наприклад : Callitriche cophocarpa – водяна зірка з тупими краями, Ceratophyllum demersum - кушир занурений , Potamogeton natans - рдесник плавучий ). Коріння цих рослин втягує поживні речовини з води, чим сприяє її очищенню. Крім того, ці рослини збагачують воду киснем.
Що стосується риб в штучній декоративній водоймі, то при розрахунку кількості риб, треба виходити з того, що на 1 рибку 10-15 см потрібно 50л води. Звичайно, це чисто умовна цифра. При посадці риби потрібно враховувати площу поверхні ставка, не заняту рослинами, а також наявність аерації і фільтрації води.
Основним « фактором ризику» дисбалансу у водоймі, що заселена рибами є кормління. Найпоширеніша помилка - бажання частіше і більше годувати мешканців ставка. Влітку у великому ставку з великою кількістю рослин, з установленим біологічним балансом (за умови, що кількість риби не перевищує рекомендованої норми), додатково годувати рибу немає потреби.
- Освітлення для водойми. Світильники для ставка.За функціональним призначенням світильники для водойм розділені на дві основні групи: підводні світильники, надводні світильники. Світильники для водойм повинні не тільки створювати гарний світловий ефект, але і мати високий ступінь надійності, працювати від джерел живлення з низькою напругою (12-24 В).Повна версія статті
- Фільтраційні системи для водойм - гарантія чистої води.Тільки доглянута водойма може стати прикрасою саду. Щоб вода завжди залишалася прозорою, штучний ставок потрібно обладнати системою фільтрації. Більшість ставкових фільтрів має два способи очищення: механічний і біологічний.Повна версія статті